3339P-1-202 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 123
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 98
Datasheet
2 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 4.0 Turn Top Adjustment
3339P-1-202
DigiKey Part Number
3339P-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3339P-1-202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3339P-1-202 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
4.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.300" Dia (7.62mm)
Tolerance
±10%