3269P-1-105LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 500
1 MOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3269P-1-105LF
DigiKey Part Number
3269P-1-105LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3269P-1-105LF
Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Detailed Description
EDA/CAD Models
3269P-1-105LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
1 MOhms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%