1120-4R7M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 660
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Vishay Dale
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.4 A 5mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
1120-4R7M
DigiKey Part Number
M6250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1120-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Size / Dimension
0.810" Dia (20.57mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)
Tolerance
±20%