PM5-A17B28V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
LED Panel Indicator Blue Fresnel 120° 12V ~ 28V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
PM5-A17B28V
DigiKey Part Number
492-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5-A17B28V
Description
LED PNL IND BLUE FRESNEL 10.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PM5-A17B28V Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Packaging
Bag
Lens Size
10.20mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
400mcd
Lamp Color
Blue
Wavelength - Peak
465nm
Lens Color
Blue
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Fresnel
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V ~ 28V