SDI200G-48-UD2-P51 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
48V 202 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
The Benefit of GaN Power Adapters
SDI200G-48-UD2-P51
DigiKey Part Number
179-SDI200G-48-UD2-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI200G-48-UD2-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 202W
Detailed Description
EDA/CAD Models
SDI200G-48-UD2-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Size / Dimension
5.91" L x 2.13" W x 1.30" H (150.0mm x 54.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
EN, FCC, PSE, UL
Voltage - Output
48V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
4.2A
Base Product Number
Power (Watts)
202 W