SDI120-24-UC-P51
DigiKey Part Number
179-SDI120-24-UC-P51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI120-24-UC-P51
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Detailed Description
24V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDI120-24-UC-P51 Models
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
North America
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord
Size / Dimension
6.62" L x 2.60" W x 1.54" H (168.1mm x 66.0mm x 39.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
5A
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Power (Watts)
120 W