PGNM2-S12-S12-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 10.8V - 13.2V Input
PGNM2-S12-S12-S
DigiKey Part Number
179-PGNM2-S12-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGNM2-S12-S12-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 10.8~13.2 V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PGNM2-S12-S12-S Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
84%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.5mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
167mA