PDQ2-D12-S12-S
DigiKey Part Number
179-PDQ2-D12-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ2-D12-S12-S
Description
DC DC CONVERTER 12V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PDQ2-D12-S12-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Max)
18V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN
Current - Output (Max)
167mA
Standard Number
55032 Class A
Power (Watts)
2 W