PESE1-S12-S12-M-TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 2.150
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 10.8V - 13.2V Input
PESE1-S12-S12-M-TR
DigiKey Part Number
179-PESE1-S12-S12-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PESE1-S12-S12-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PESE1-S12-S12-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESE1-S12-S12-M-TR
Description
DC-DC ISOLATED 3KV, 1 W, 10.8~13
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PESE1-S12-S12-M-TR Models
Category
Power (Watts)
1.008 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.52" L x 0.33" W x 0.29" H (13.2mm x 8.5mm x 7.3mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
84mA