PES1-S12-S15-M-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 67mA 10.8V - 13.2V Input
PES1-S12-S15-M-TR
DigiKey Part Number
179-PES1-S12-S15-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-PES1-S12-S15-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-PES1-S12-S15-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PES1-S12-S15-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 15V 1W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PES1-S12-S15-M-TR Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Efficiency
80%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
10.8V
Size / Dimension
0.50" L x 0.32" W x 0.29" H (12.8mm x 8.2mm x 7.3mm)
Voltage - Input (Max)
13.2V
Approval Agency
EN, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
67mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W