PEME2-S5-D12-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 9
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 4.5V - 5.5V Input
PEME2-S5-D12-S
DigiKey Part Number
179-PEME2-S5-D12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEME2-S5-D12-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 4.5~5.5 VDC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEME2-S5-D12-S Models
Category
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
85%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)