PDQ2-D5-D12-S
DigiKey Part Number
179-PDQ2-D5-D12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDQ2-D5-D12-S
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 2W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 83mA, 83mA 4.5V - 9V Input
EDA/CAD Models
PDQ2-D5-D12-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.1mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Max)
9V
EN
Voltage - Output 2
-12V
Current - Output (Max)
83mA, 83mA
Base Product Number
Power (Watts)
2 W