PEME2-S15-S12-S
DigiKey Part Number
179-PEME2-S15-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEME2-S15-S12-S
Description
DC-DC 3KV ISOLATED, 2 W, 13.5~16
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 167mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEME2-S15-S12-S Models
Category
Power (Watts)
2.004 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
167mA