PDME2-S15-S15-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 133mA 13.5V - 16.5V Input
PDME2-S15-S15-S
DigiKey Part Number
179-PDME2-S15-S15-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDME2-S15-S15-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 13.5~16.5 V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PDME2-S15-S15-S Models
Category
Power (Watts)
1.995 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Adjustable Output
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
6-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output (Max)
133mA