HE12-10.2-AG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Direct
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 15
Datasheet
Linear AC DC Converters 1 Output 12V 100, 120, 220, 230, 240 VAC Input
HE12-10.2-AG
DigiKey Part Number
179-2340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HE12-10.2-AG
Description
AC/DC CONVERTER 12V 122W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
55%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Type
Linear
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100, 120, 220, 230, 240 VAC
Size / Dimension
14.00" L x 4.87" W x 3.53" H (355.6mm x 123.7mm x 89.7mm)
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
10.2 A