WLF12PXRGB300SQP
DigiKey Part Number
2170-WLF12PXRGB300SQP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLF12PXRGB300SQP
Description
FLEXIBLE STRIP LIGHT, 300MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
WLF12PXRGB300SQP Models
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
30lm Red, 55lm Green, 10lm Blue
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
12V Red, 12V Green, 12V Blue
Packaging
Bulk
Current - Max
250mA Red, 250mA Green, 250mA Blue
Part Status
Active
Viewing Angle
120°
Type
LED Module
Features
Dimming, IP66, IP67, IP69K, With Connector
Color
Red, Green, Blue (RGB)
Size / Dimension
300.00mm L
Wavelength
618nm Red, 520nm Green, 464nm Blue
Height
6.40mm