TAP156K035SCS
DigiKey Part Number
478-1860-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156K035SCS
Description
CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 1.6Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
H
Type
Conformal Coated
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm