TAP156M035SCS
DigiKey Part Number
478-TAP156M035SCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAP156M035SCS
Description
CAP TANT 15UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial 1.6Ohm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Manufacturer Size Code
H
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm