AWP-40-7240-T
AWP-40-7240-T
AWP 40-7240-T
DigiKey Part Number
HHKC40H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWP 40-7240-T
Description
CONN SOCKET 40POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Socket
Features
Feed Through, Polarizing Key
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
Flash
Pitch
0.100" (2.54mm)