AWH 40G-E232-IDC
AWH 40G-E232-IDC
AWH 40G-E232-IDC
DigiKey Part Number
AE11192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AWH 40G-E232-IDC
Description
CONN HEADER 40POS IDC GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Header Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Assmann WSW Components
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Tube
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Header
Wire Type
Ribbon Cable
Contact Type
Male Pin
Features
Feed Through
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)