ACOV-SUB-15MB24
DigiKey Part Number
AE11490-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15MB24
Description
CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Black 180° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15MB24 Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Zinc
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
15
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
A
Color
Black
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos