A-TB500-TB04 is available for purchase but is not normally stocked.
On Shore Technology Inc.
In Stock: 44
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-TB04 is not available
A-TB500-TB04
DigiKey Part Number
A-TB500-TB04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TB04
Description
TERM BLK 4POS TOP ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-TB04 Models
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
4
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Current
16 A
Screw Thread
M3
Voltage
250 V
Base Product Number
Wire Gauge
14-22 AWG
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
A-TB500-TD04Assmann WSW Components0A-TB500-TD04-NDkr.4.75507Parametric Equivalent