A-TB500-OP06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 575
Datasheet
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Phoenix Contact
Amphenol PCD Shenzhen
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for A-TB500-OP06 is not available
A-TB500-OP06
DigiKey Part Number
A-TB500-OP06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-OP06
Description
TERM BLOCK HDR 6POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Current - UL
10 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
6
Contact Material
Brass
Positions Per Level
6
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.079" (2.00mm)