LTC1731EMS8-8.2#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Charger IC Multi-Chemistry 8-MSOP
LTC1731EMS8-8.2#TR
DigiKey Part Number
LTC1731EMS8-8.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1731EMS8-8.2#TR
Description
IC BATT CHRG CNTRLR LI-ION 8MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1731EMS8-8.2#TR Models
Category
Charge Current - Max
500mA
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Battery Pack Voltage
8.2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
12V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Multi-Chemistry
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
2
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)