LT3065IDD-1.2#PBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 10-DFN (3x3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3065IDD-1.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3065IDD-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065IDD-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3065IDD-1.2#PBF Models
Current - Supply (Max)
25 mA
PSRR
78dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
10-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA