LT1764AET-2.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 41
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-220-5
TO-220-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1764AET-2.5
DigiKey Part Number
LT1764AET-2.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1764AET-2.5
Description
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO220-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1764AET-2.5 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
200 mA
Packaging
Tube
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-220-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A