LT1460KCS3-2.5#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 2.177
Datasheet
Similar
Texas Instruments
Texas Instruments
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 40 mA SOT-23-3
LT1460KCS3-2.5#TR
DigiKey Part Number
LT1460KCS3-2.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460KCS3-2.5#TR
Description
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1460KCS3-2.5#TR Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
4µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
4µVrms
Voltage - Input
3.4V ~ 20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply
175µA
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
40 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C