LT1460ACS8-2.5#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc.
In Stock: 195
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 296
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.075% 40 mA 8-SO
LT1460ACS8-2.5#TR
DigiKey Part Number
LT1460ACS8-2.5#TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1460ACS8-2.5#TR
Description
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1460ACS8-2.5#TR Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
10µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
3.4V ~ 20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Current - Supply
165µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
40 mA
Supplier Device Package
8-SO
Tolerance
±0.075%
Base Product Number
Temperature Coefficient
10ppm/°C