ADP7142ARDZ-1.8
DigiKey Part Number
505-ADP7142ARDZ-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7142ARDZ-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7142ARDZ-1.8 Models
Packaging
Tube
PSRR
88dB ~ 50dB (10kHz ~ 1MHz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.42V @ 200mA