ADP7142ARDZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP7142ARDZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP7142ARDZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP7142ARDZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP7142ARDZ-1.8-R7
Description
IC REG LIN 1.8V 200MA 8-SOIC-EP
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP7142ARDZ-1.8-R7 Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V