AD5280BRUZ200 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 1.400
Datasheet
Digital Potentiometer 200k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5280BRUZ200
DigiKey Part Number
AD5280BRUZ200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5280BRUZ200
Description
IC DIG POT 200K 14-TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5280BRUZ200 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±30%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C