MAX4314EEE+
DigiKey Part Number
MAX4314EEE+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4314EEE+
Description
IC AMP MPLEX AMP 16QSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Video Amp 1 4:1 Multiplexer-Amplifier 16-QSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX4314EEE+ Models
Category
Slew Rate
430V/µs
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Current - Supply
6.9 mA
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
95 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
4V ~ 10.5V, ±2V ~ 5.25V
Applications
4:1 Multiplexer-Amplifier
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
16-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Supplier Device Package
16-QSOP
-3db Bandwidth
127 MHz