SD25F10GE0/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Image for SD25F10GE0/AA is not available
SD25F10GE0/AA
DigiKey Part Number
4306-SD25F10GE0/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD25F10GE0/AA
Description
SD25F10GE0/AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type
Signal
Wire Gauge
20-24 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C