PCD50S98S0T20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for PCD50S98S0T20/AA is not available
PCD50S98S0T20/AA
DigiKey Part Number
4306-PCD50S98S0T20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCD50S98S0T20/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C