ODD15M4R7N0S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for ODD15M4R7N0S is not available
ODD15M4R7N0S
DigiKey Part Number
4306-ODD15M4R7N0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ODD15M4R7N0S
Description
ODD15M4R7N0S
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.314" (7.98mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C