HDC9S20Z0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC9S20Z0X is not available
HDC9S20Z0X
DigiKey Part Number
4306-HDC9S20Z0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC9S20Z0X
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C