HDC50M5R6N0S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M5R6N0S is not available
HDC50M5R6N0S
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5R6N0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5R6N0S
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C