HDC50M5000S-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC50M5000S-50 is not available
HDC50M5000S-50
DigiKey Part Number
4306-HDC50M5000S-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC50M5000S-50
Description
HDC50M5000S-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C