HDC37M5000X-50 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Air Electro, Inc.
In Stock: 454
Image for HDC37M5000X-50 is not available
HDC37M5000X-50
DigiKey Part Number
4306-HDC37M5000X-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M5000X-50
Description
HDC37M5000X-50
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Current Rating (Amps)
11A
Number of Positions
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C