HDC37M20Z0X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC37M20Z0X is not available
HDC37M20Z0X
DigiKey Part Number
4306-HDC37M20Z0X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC37M20Z0X
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C