HDC15M5B30T2X is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M5B30T2X is not available
HDC15M5B30T2X
DigiKey Part Number
4306-HDC15M5B30T2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M5B30T2X
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C