HDC15M20HE20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15M20HE20 is not available
HDC15M20HE20
DigiKey Part Number
4306-HDC15M20HE20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15M20HE20
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C