DD78M2S50T0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD78M2S50T0 is not available
DD78M2S50T0
DigiKey Part Number
4306-DD78M2S50T0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD78M2S50T0
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C