DD62S2S0T20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S2S0T20 is not available
DD62S2S0T20
DigiKey Part Number
4306-DD62S2S0T20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S2S0T20
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C