DD62S200TX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62S200TX is not available
DD62S200TX
DigiKey Part Number
4306-DD62S200TX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62S200TX
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C