DD44S4B300S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S4B300S is not available
DD44S4B300S
DigiKey Part Number
4306-DD44S4B300S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S4B300S
Description
DD44S4B300S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C