DD44S400T2S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 25
Image for DD44S400T2S/AA is not available
DD44S400T2S/AA
DigiKey Part Number
4306-DD44S400T2S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S400T2S/AA
Description
DD44S400T2S/AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C