DD26M20HT20/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD26M20HT20/AA is not available
DD26M20HT20/AA
DigiKey Part Number
4306-DD26M20HT20/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD26M20HT20/AA
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C