Image for 403W3CSXX61A10X is not available
403W3CSXX61A10X
DigiKey Part Number
403W3CSXX61A10X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
403W3CSXX61A10X
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Current Rating (Amps)
10A
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
1
Color
Green
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Wire Gauge
16-20 AWG
Contact Type
Power
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C