Image for 3003W3PXX58N40X is not available
3003W3PXX58N40X
DigiKey Part Number
3003W3PXX58N40X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3003W3PXX58N40X
Description
CONN D-SUB PLUG 3POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
1
Color
Green
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C